Pochwała bezradności

Nie będę w stanie nic znaczącego zdziałać, dopóki nie uznam i nie zaakceptuję swojej bezradności.

Nauczyciel Sistiemy

Bezradność to nie bezsilność, to nie brak sprawczości. To niezdolność ujrzenia rzeczywistości takiej, jaką jest — bez filtrów, baniek informacyjnych i stereotypów. Bezradność to niezdolność do fundamentalnego rozeznania dobra od zła. A tym bardziej do podejmowania decyzji o działaniu (czy zaniechaniu) zgodnie z tym rozeznaniem.

Bezradność jest naszą codzienną sytuacją wobec superzłożonego, emergentnego świata materii i informacji. Wobec umykającego naszym zmysłom świata ducha i subtelnych energii.

Jeśli nie przyznam się do bezradności, będę tkwił w takim czy innym złudzeniu słuszności i sprawiedliwości. I będzie mnie ono kusić, aby inne złudzenia zwalczać i odrzucać, jako fałszywe i złe. Z wzajemnością rzecz jasna. Jeśli nie przyznam się do bezradności, będę wciąż miał nadzieję, że moje złudzenie okaże się tą jedyną, absolutną prawdą, którą inni po prostu _muszą_ w końcu uznać. I im więcej zgromadzę siły i sprawczości, tym więcej z niej używać będę do utwierdzania się w poczuciu słuszności.

Cóż za rozpaczliwy stan.

Bezradność, jeśli ją przyjmę i zaakceptuję, uwalnia mnie od potrzeby udowadniania własnej racji. Uwalnia mnie od potrzeby zwalczania racji odmiennych. Daje mi możliwość podążania swoją ścieżką — tak samo mylną jak wszystkie inne — bez pogardy lub lęku wobec tych, których ścieżki wydają się iść w przeciwną stronę od mojej.

Uznanie mojej bezradności zwalnia mnie z absolutnej odpowiedzialności za losy Wszechświata (której podjęcie jest aktem arogancji na kosmiczną skalę). Pozostawia mnie z odpowiedzialnością za siebie i moje bezpośrednie otoczenie. Z odpowiedzialnością za poszerzanie mojej percepcji jak tylko to jest możliwe i pokorne działanie zgodnie z nią. Ze świadomością, że nieplanowane konsekwencje moich działań wpłyną na kształt świata w tym samym — dość mało istotnym — stopniu, co planowane.

Uznanie mojej bezradności pozwala mi wytyczyć granice mojej sprawczości, poza którymi stałaby się ona arogancją. Pozwala mi wytyczyć obszar, w którym moja sprawczość ma duże szanse przynieść więcej dobra niż zła. I tam właśnie się skupić.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
kanako
kanako
1 rok temu

Jakie to piękne. Kocham Cię :*

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x